فرم درخواست مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(ضروری)
نوع درخواست

تمدید برند تجاری در ایران ملزم به رعایت شرایط و قوانین مشخصی می باشد. به همین دلیل پیش از آن که بخواهید برای تمدید برند اقدام نمایید، بهتر است در ابتدا با شرایط، مدارک و همچنین مراحل تمدید برند تجاری به طور کامل آشنا شوید.

ثبت برندهای تجاری یکی از مهم ترین دغدغه و نیازهای کسب و کارهای حرفه ای می باشد. به طور کلی ثبت برند می تواند به کسب و کار شما هویت ببخشد و میزان اعتبار آن را در میان مردم افزایش دهد. نکته قابل توجه این است که برندها در ایران پس از 10 سال به صورت غیر فعال در می آیند و باید برای تمدید آن ها اقدام نمود.

تمدید برند در کمتر از 48 ساعت

تمدید برند تجاری نیز مانند بسیاری از کارهای اداری مثل ثبت شرکت، ثبت برند، دریافت کارت بازرگانی و ... یک پروسه زمانبر است. بنابراین از زمانی که شما درخواست خود را برای تمدید برند اعلام می نمایید، حدود 2 ماه زمان می برد تا نتیجه اعلام شود. به طور کلی هنگامی که شما درخواست خود را ثبت می نمایید، تمام مدارک به مجموعه مالکیت معنوی ارسال می شود. کارشناسان این مرکز مدارک را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار می دهند تا از صحت مدارک مطمئن شوند. در صورت تایید بازرسان، آگهی مربوطه در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود

نکته قابل توجه این است که شما می توانید در کمتر از 48 ساعت نسبت به جمع آوری و ثبت درخواست تمدید برند تجاری اقدام کنید. برای این کار در ابتدا باید از شرایط و مدارک لازم برای تمدید برند مطلع شوید. سپس با تکمیل مدارک در سامانه هوشمند مربوط به ثبت برند مدارک را بارگذاری کرده و درخواست خود را ثبت نمایید. بهتر است برای انجام این فرایند از یک مجموعه ثبت متخصص و باتجربه کمک بگیرید. در این صورت احتمال رد و یا نیاز به اصلاح درخواست خود را به حداقل خواهید رساند. این موضوع می تواند در کاهش زمان تمدید برند نیز نقش بسیار موثری داشته باشد.

بهتر است بدانید که با وجود اینکه فرایند ثبت برند به طور معمول 2 ماه به طول می انجامد، مجموعه ثبت نیکان می تواند در کمتر از 48 ساعت این فرایند را انجام دهد. با توجه به این موضوع در صورتی که برای ثبت برند عجله دارید، ثبت نیکان می تواند به شما کمک کند تا حداکثر تا 48 ساعت برند خود را تمدید نمایید.

مدارک لازم برای تمدید برند

ثبت نیکان بیش از 12 سال سابقه کار در زمینه ثبت برند، تمدید برند، دریافت کارت بازرگانی، کد اقتصادی، ثبت شرکت و ... دارد. به همین دلیل می تواند روند تمدید برند تجاری را به صورت کاملا حرفه ای و در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد. کارشناسان این مجموعه صفر تا صد فرایند تمدید برند را برای شما انجام می دهند و به همین دلیل از بروز هرگونه خطا در این روند پیشگیری می نمایند. این مجموعه تکمیل مدارک را اولین و مهم ترین قدم برای تمدید برند معرفی می کند. مدارک لازم برای تمدید علامت یا برند تجاری عبارتند از:

• اشخاص حقیقی:

 • ارائه اصل و کپی مدارک شناسایی شخص صاحب برند
 • تکمیل نمودن فرم های درخواست تمدید برند
 • ارائه وکالتنامه قانونی (در صورتی که روند تمدید برند توسط وکیل انجام شود.)
 • مشخصات کامل و ثبت شده برند مورد نظر
 • مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، جواز کسب، پروانه ساخت و ... )
 • ارائه کارت بازرگانی (در صورتی که فرد متقاضی دارای کارت بازرگانی است.)

• اشخاص حقوقی:

 • اصل و کپی مدارک هویتی متقاضی برند (اعضای شرکت که دارای حق امضاء می باشند.)
 • یک نسخه اصل و کپی از روزنامه رسمی که تاسیس و یا آخرین تغییرات شرکت در آن منتشر شده است.
 • ارائه کارت بازرگانی (در صورت وجود)
 • تکمیل نمودن فرم های مربوط به ثبت درخواست تمدید برند
 • ارائه مشخصات برند و تغییرات احتمالی آن

مدت اعتبار برند

یکی از رایج ترین سوالاتی که در رابطه با تمدید برند تجاری پرسیده می شود این است که چه زمانی باید نسبت به تمدید برند اقدام نمود. به طور کلی علامت تجاری پس از صدور برای مدت مشخصی دارای اعتبار می باشد. بنابراین پس از گذشت مدت زمان اعتبار، اشخاص حقیقی و یا حقوقی دیگر قادر به استفاده از برند نخواهند بود. به طور کلی مدت زمان اعتبار علامت های تجاری در ایران 10 سال است. بنابراین با پایان این بازه زمانی، متقاضی و صاحب برند باید در سریع ترین زمان ممکن برای تمدید آن اقدام کند.

فراموش نکنید که در صورت اتمام اعتبار و عدم تمدید برند تجاری، اگر فرد از برند مورد نظر استفاده نماید باید جریمه پرداخت کند. به طور کلی باید گفت که پس از اتمام اعتبار برند، شخص حقیقی یا حقوقی دیگر صاحب برند نخواهد بود. بنابراین نمی تواند از برند مانند قبل استفاده نماید. البته بهتر است بدانید که مسئولین مربوطه برای صاحبان برند یک مهلت شش ماهه ارفاقی در نظر می گیرند. به این معنا که پس از اتمام اعتبار برند، متقاضی 6 ماه زمان دارد تا نسبت به تمدید برند خود اقدام کند. در صورتی که طی این 6 ماه نسبت به تمدید برند اقدام نماید، مشمول پرداخت جریمه نخواهد شد.

تمدید علامت تجاری

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد تمدید برند تجاری از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد. با توجه به این موضوع بهتر است در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تمدید علامت تجاری اقدام شود. البته پیش از آن که بخواهید برای تمدید برد اقدام کنید، بهتر است چند نکته مهم را مورد توجه قرار دهید.

 • هزینه تمدید برند تجاری معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین نمی توان یک هزینه ثابت را برای تمدید تمام برندها اعلام نمود. از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه تمدید برند می توان به تعداد محصولات، طبقات درخواستی و مجوزهای مورد نیاز اشاره داشت. از طرفی بهتر است بدانید که لاتین یا فارسی بودن برند شما تاثیری روی هزینه تمدید آن ندارد.
 • نکته دیگری که هنگام تمدید برند تجاری باید به آن توجه داشته باشید، امکان ایجاد تغییرات در فرایند استفاده از برند است. زمانی که شما برای تمدید برند اقدام می کنید، می توانید طبقات محصول و یا خدمات را کاهش دهید. همچنین در صورتی که احساس کنید یک محصول یا خدمت در کار شما بازدهی خوبی ندارد، می توانید به راحتی آن را حذف نمایید.
 • در صورتی که بخواهید طبقات محصول را هنگام تمدید برند تغییر دهید، باید آن را در روزنامه رسمی اعلام نمایید. بنابراین درج آگهی تغییر طبقات و تمدید برند به صورت همزمان در روزنامه منتشر می شوند.
 • در اولین مرحله از درخواست تمدید برند باید تمام هزینه های مرتبط با این پروسه را به طور کامل پرداخت نمایید.
 • در صورتی که یک نشانه، رنگ یا شکل خاصی در برند شما وجود دارد که نشان دهنده اصل بودن و هویت برند شما می باشد، حتما در زمان تمدید برند به آن اشاره کنید.

تمدید 10 ساله برند

مدت زمان اعتبار برند ده سال است و پس از آن باید برای تمدید برند تجاری اقدام نمود. با توجه به این موضوع، زمانی که برند را تمدید می نمایید نیز 10 سال دیگر اعتبار آن را تمدید می کنید. با توجه به این موضوع صاحبان برندهای تجاری باید هر ده سال یک بار برای تمدید نمودن برند خود اقدام کنند. همانطور که گفته شد پس از اتمام ده سال، 6 ماه اضافه تر نیز متقاضی زمان دارد تا درخواست تمدید برند خود را ثبت نماید.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در رابطه با تمدید برند تجاری باید بدانید، این است که در صورت اتمام اعتبار برند، اشخاص دیگر می توانند برای استفاده از آن اقدام کنند. به همین دلیل است که درخواست به موقع تمدید برند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. فراموش نکنید که پس از پایان اعتبار اگر شخص دیگری بخواهد از برند استفاده نماید، شما هیچگونه حق اعتراضی نخواهید داشت. بنابراین عاقلانه ترین کار برای حفظ برند این است که پس از اتمام ده سال، برای تمدید برند درخواست دهید.

از طرفی توجه داشته باشید که اگر قصد فروش برند را دارید و یا می خواهید آن را برای فرزندان خود به ارث بگذارید، باید در طول مدت زمان اعتبار برند این کار را انجام دهید. در صورتی که اعتبار برند تمام شود، شما نمی توانید هیچگونه اختیاری روی برند داشته باشید. همچنین در صورت عدم تمدید برند دیگر قادر به نقل و انتقال آن خواهید بود. به طور کلی برای تمدید 10 ساله برند خود می توانید از طریق مجموعه ثبت نیکان درخواست خود را ثبت کنید. همچنین برای دریافت راهنمایی بیشتر در رابطه با تمدید برند می توانید با مشاوران این مجموعه تماس بگیرید.

مراحل تمدید برند

برای اینکه بتوانید برند تجاری خود را تمدید نمایید، نیاز است تا با مراحل تمدید برند تجاری به طور کامل آشنا شوید. در این صورت علاوه بر کاهش زمان ثبت درخواست تمدید، می توانید در هزینه های جانبی نیز صرفه جویی کنید. به طور کلی مراحل تمدید علامت های تجاری به شرح زیر می باشند.

 • در اولین قدم باید وارد سامانه مرکز مالکیت معنوی شده و به سراغ گزینه تمدید برند بروید.
 • پس از آن باید مشخصات هویتی مالک برند و مشخصات خود برند را در سامانه ثبت نمایید.
 • در ادامه اطلاعات محصولات و یا خدمات را نیز تکمیل کنید.
 • سپس نیاز است مدارک لازم به منظور تمدید برند را در سامانه بارگذاری نمایید.
 • در این مرحله باید تمام هزینه های مربوط به تمدید برند را پرداخت کنید.
 • در نهایت نیز شماره اظهارنامه را به منظور پیگیری فرایند تمدید برند یادداشت نمایید.