فرم درخواست مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(ضروری)
نوع درخواست
album-art

آشنایی با روند ثبت لوگو و برند

00:00

آشنایی کامل با مدارک مورد نیاز ثبت برند به شما در روند ثبت لوگو و برند کمک می کند. ثبت برند می تواند نقش بسیار زیادی در معرفی و ایجاد اعتبار برای کسب و کارهای مختلف داشته باشد. برای ثبت برند رایگان می توان از طریق مراجعه به سازمان ثبت علائم تجاری و یا اداره ثبت شرکت ها مراجعه نمود. در هر دو صورت باید مدارک مورد نیاز ثبت برند را تکمیل نمود و شرایط ثبت برند را رعایت کرد. علائم تجاری یا برندها می توانند به عنوان معرف یک موسسه یا سازمان عمل کنند. به همین دلیل است که تمامی کسب و کارهای موفق برای رسیدن به جایگاه ویژه در دنیای تجارت علامت تجاری اختصاصی خود را دارند. فراموش نکنید که در صورت استفاده از یک برند مشخص، تا زمانی که آن را به طور قانونی به ثبت نرسانید هیچ حقی نسبت به آن ندارید. بنابراین برای محافظت از برند خود باید در ابتدا آن را ثبت کنید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مراحل، شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت برند به طور کامل آشنا کنیم.

مدارک مورد نیاز ثبت برند

مدارک لازم برای ثبت برند با توجه به حقیقی و یا حقوقی بودن متقاضی متفاوت است. به طور مثال اشخاص حقیقی برای ثبت نام تجاری باید گواهی تایید صمت و مجوز فعالیت خود را نیز ارائه دهند. همچنین این افراد باید عضو سامانه و دارای کارتابل باشند. از طرفی برای ثبت نمودن برند شخصی باید به منظور عضویت در سامانه مربوط به اداره مالکیت معنوی نیز از طرف دفتر اسناد رسمی گواهی امضاء دریافت شود.

ارائه تصویر برند تایید شده نیز از جمله مدارک لازم برای ثبت برند می باشد. در صورتی که برند مورد نظر چند بعدی می باشد، باید چند تصویر از زوایای مختلف تهیه شده و به همراه باقی مدارک برای ثبت نام تجاری ارائه شود. توجه داشته باشید که اگر قرار است برند به صورت لاتین ثبت شود، ارائه کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی و حقیقی الزامی می باشد.

پیش از اقدام برای ثبت علامت تجاری بهتر است در ابتدا مدارک مورد نیاز ثبت برند را تکمیل نمایید. این کار می تواند به تسریع روند ایجاد برند و پیشگیری از بروز مشکل در این مسیر کمک کند. مدارک مورد نیاز ثبت برند و علامت تجاری عبارتند از:

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی برند
 • کپی برابر اصل مدارک هویتی اعضای هیات مدیره (اشخاص حقوقی)
 • کارت بازرگانی و مجوز فعالیت برند

(در صورتی که علامت تجاری مورد نظر متقاضی حاوی حروف انگلیسی باشد فرد متقاضی باید یک کپی از کارت بازرگانی خود نیز ارائه دهد.)

 • جواز یا پروانه کسب (اشخاص حقوقی)
 • ارائه روزنامه رسمی که تاریخ تاسیس و یا آخرین تغییرات شرکت در آن درج شده (اشخاص حقوقی)

نحوه ثبت برند

افرادی که قصد ثبت برند را دارند، می توانند به صورت غیر حضوری اقدام کرده و در سامانه http://iripo.ssaa.ir درخواست خود را ثبت کنند. نکته قابل توجه این است که انتخاب برند معتبر و مناسب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از طرفی داشتن یک برند خاص و قابل قبول می تواند نقش بسیار زیادی در شهرت و اعتبار کسب و کار شما داشته باشد. به همین دلیل بهتر است پیش از اقدام برای ثبت نمودن برند از افراد متخصص و مجرب مشورت بگیرید. ثبت نیکان به شما کمک می کند تا احتمال بروز هرگونه خطا و نقص را در فرایند ثبت نام تجاری و برند به صفر برسانید. بنابراین می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن برند خود را به ثبت برسانید.

فراموش نکنید که برای ثبت درخواست در سامانه مربوطه و پیگیری آن در ابتدا باید نام تجاری انتخاب شده توسط شما تایید شود. این برند نباید قبلا توسط شخص حقیقی یا حقوقی دیگری ثبت شده باشد. از طرفی باید مفهوم و معنای درستی داشته باشد که با برند شما نیز همخوانی دارد. از دیگر ویژگی های برند می توان به خاص بودن لوگو، ماندگاری بالا از نظر روانشناسی و اصول حرفه ای اشاره داشت. امکان ثبت نام تجاری به صورت لاتین و بین المللی نیز از دیگر ویژگی های برند مناسب است.

سایت ثبت برند

هزینه ثبت برند و لوگو

یکی از سوالات رایج در رابطه با ثبت لوگو و برند در مورد هزینه آن است. به طور کلی هزینه ثبت برند به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشند.

 • هزینه مورد نیاز جهت ثبت اظهارنامه در سامانه مربوطه (هزینه ثبت اظهارنامه نیز به عوامل متعددی بستگی دارد.)
 • هزینه مربوط به درج آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری یا برند
 • هزینه لازم حق الثبت برند (این مبلغ نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد.)
 • درج آگهی ثبت لوگو و برند در یکی از روزنامه های رسمی کشور

نکته: در صورتی که تقاضای ثبت برند بین المللی را داشته باشید نیز هزینه ثبت تغییر خواهد کرد. در صورتی که بخواهید برندی را به صورت بین المللی ثبت کنید باید هزینه مربوط به "تجاری سازی یا جهانی سازی" آن را نیز بپردازید. مجموعه حقوقی ثبت نیکان در پروسه ثبت لوگو و برند و لوگو به شما کمک کرده و این امر را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهد.

مراحل ثبت برند

تکمیل مدارک مورد نیاز ثبت برند یکی از مهم ترین مراحل ثبت برند است. با این وجود بهتر است بدانید که پیش از تکمیل مدارک مورد نیاز ثبت برند باید لوگو مخصوص خود را با رعایت تمامی شرایط استاندارد طراحی کنید. یکی از مدارکی که برای ثبت نمودن برند خود باید تحویل دهید، لوگو و یا برند طراحی شده است. در مرحله بعدی باید در سامانه مربوطه درخواست خود را ثبت کنید تا به خواسته شما رسیدگی شود. در صورتی که مدارک و شرایط شما برای ایجاد برند مشخصی نداشته باشد، به شما اطلاع می دهد. در این مرحله می توانید به صورت حضوری برای ارائه مدارک و طی نمودن روند اداری ثبت لوگو و برند اقدام نمایید.

شرایط ثبت لوگو و برند

فراموش نکنید که برای ثبت لوگو و برند باید در ابتدا شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت برند را بشناسید و آن ها را مورد توجه قرار دهید. از مهم ترین شرایط ثبت لوگو و برندها می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • برندهایی که از قبل ثبت شده باشند و یا دارای علامت های رسمی در کشور باشند، امکان ثبت ندارند.
 • هر شرکت می تواند چند برند را ثبت کند، اما باید مدارک مورد نیاز ثبت برند را به صورت جداگانه ارائه دهد.
 • برندهایی که خلاف شرع، انقلاب و عفت عمومی باشند، هرگز مورد تایید قرار نمی گیرند.
 • تمامی اشخاص حقوقی و یا حقوقی می توانند برای ایجاد برند خود اقدام نمایند.

مشاوره ایجاد برند

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، برند انتخاب شده برای ثبت باید شرایط لازم را داشته باشد. بنابراین حتی اگر مدارک مورد نیاز ثبت برند کامل باشد و مراحل به درستی طی شود، اما برند مناسبی انتخاب نشده باشد، درخواست شما رد خواهد شد. به همین دلیل بهتر است برای انتخاب برند مناسب از مشاوره کمک بگیرید. به طور مثال از مهم ترین ویژگی های برند قابل قبول می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • انتخاب نام متناسب با حوزه فعالیت
 • سهولت در تلفظ برند
 • نام برند باید محصولات یا خدمات شما را توصیف نمایند
 • گیرا و گویا بودن برند برای ماندگاری آن در ذهن مشتریان
 • عدم تکراری بودن و مطابق با عرف بودن برند
 • وضوح برند به منظور پیشگیری از خطای مشتری
 • نوآورانه بودن برند

قوانین ایجاد برند

توجه داشته باشید که ثبت برند نیز مانند ثبت شرکت و دریافت کارت بازرگانی از قوانین مشخصی پیروی می کند. بنابراین رعایت این قوانین لازمه ایجاد برند است. در صورت عدم توجه به این قوانین درخواست شما رد خواهد شد و باید پس از رفع نواقص مجدد برای ثبت نام تجاری یا برند اقدام نمایید. این موضوع می تواند روند ثبت درخواست شما را به تاخیر بیندازد. مهم ترین قوانین مربوط به ایجاد برند عبارتند از:

 • عدم وجود نقص و دروغ در مدارک مورد نیاز ثبت برند
 • مطابقت برند با برند مورد تایید و دارا بودن تمام ویژگی های فوق
 • در ثبت برخی از برندها مانند محصولات دارویی، پزشکی، مواد غذایی با ظروف مخصوص و ... دولت می تواند در تعیین برند اظهارنظر کند.
 • اثبات سلامت روان و همچنین عدم سوء پیشینه شخص حقیقی و یا حقوقی صاحب برند

روش ثبت لوگو و برند

برای ثبت علامت تجاری در ابتدا باید مدارک مورد نیاز ثبت برند را به طور کامل تهیه نمایید. یکی از این مدارک اظهارنامه علائم تجاری می باشد که باید به سایت ثبت نام تجاری و برند ارائه شود. برای تکمیل اظهارنامه می توانید به صورت حضوری و یا از طریق سامانه اینترنتی ip.ssaa.ir اقدام نمایید. پس از بارگذاری و تایید اظهارنامه باید برای تکمیل مدارک مورد نیاز ثبت برند اقدام کرده و تمامی مدارک را در سامانه اسکن و بارگذاری کنید. ثبت برند رایگان شاید به ظاهر کار بسیار راحتی به نظر برسد، اما فراموش نکنید که تایید برند انتخاب شده از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل بهتر است برای ثبت نمودن برند خود از یک گروه متخصص و مجرب کمک بگیرید.

نیکان ثبت یکی از قوی ترین و باتجربه ترین مجموعه های ثبت موسسه غیر تجاری، شرکت، برند، کارت بازرگانی و ... است. این مجموعه با بیش از 12 سال سابقه کار می تواند بهترین خدمات را به شما ارائه دهد. از طرفی مشاوران این مجموعه می توانند به صورت کاملا رایگان شما را در زمینه انتخاب بهترین و مناسب ترین علامت تجاری راهنمایی کنند. بنابراین در صورتی که به اطلاعات بیشتری در زمینه تکمیل مدارک و مراحل ثبت برند و یا استعلام هزینه ها دارید، می توانید با مشاوران این مجموعه تماس بگیرید. از مهم ترین دلایل انتخاب مجموعه ثبت نیکان این است که پیش از اقدام برای ثبت برند، علامت تجاری مورد نظر شما را مورد بررسی قرار می دهد. بنابراین در صورت ضعف برند و یا تکراری بودن آن پیش از اقدام شما را مطلع کرده و سعی می کند انتخاب بهتری را جایگزین آن کند.

ثبت برند رایگان

ثبت برند شخصی

به طور کلی ثبت برند می تواند توسط افراد حقیقی و حقوقی انجام شود. در صورت ثبت نمودن برند توسط افراد حقیقی، برند شخصی تلقی می شود. بنابراین فرد برای افزایش اعتبار و شهرت کسب و کار شخصی خود اقدام به ثبت برند و اخذ دفاتر پلمپ نموده است. به طور کلی برخی شرایط و مدارک لازم برای ثبت نمودن برند حقوقی و حقیقی با یکدیگر متفاوت می باشد. به طور مثال اشخاص حقیقی برای ثبت کردن برند شخصی خود باید درخواست مربوطه را به سازمان مالکیت معنوی ارائه نمایند. از مهم ترین مزایای ثبت برند شخصی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • امکان شخصی سازی محصولات و تضمین کیفیت محصولات
 • جلب اعتماد بیشتر مشتریان
 • ارزشمندی کسب و کار
 • امکان اخذ نمایندگی و ارتقاء کسب و کار
 • استفاده از تسهیلات و مزایا
 • امکان جذب سرمایه گذار

تفاوت ثبت برند با ثبت شرکت

بسیاری از افراد اشتباها ثبت شرکت و ثبت برند را یکی می دانند. بنابراین فکر می کنند که با ثبت نمودن شرکت خود دیگر نیازی به ثبت لوگو و برند ندارند و یا برعکس با ثبت علامت تجاری دیگر نیازی به ثبت شرکت نیست. در صورتی که این دو موضوع کاملا با یکدیگر تفاوت دارند و هر کدام از مزایای متفاوتی بهره مند هستند. به طور کلی از مهم ترین تفاوت های میان ثبت برند و شرکت می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • مدارک مورد نیاز ثبت برند و ثبت شرکت با یکدیگر متفاوت است. از طرفی برای ثبت شرکت باید حداقل 2 یا 3 شریک وجود داشته باشد. در صورتی که برای ثبت نمودن برند افراد می توانند به صورت انفرادی نیز اقدام نمایند.
 • ثبت برند تجاری به صورت 10 ساله انجام می شود. بنابراین افراد پس از گذشت ده سال باید برای تمدید برند تجاری خود اقدام نمایند. در صورتی که ثبت شرکت دائمی بوده و افراد در صورت انحلال شرکت می توانند آن را لغو کنند.
 • از طرفی هر شرکت پس از ثبت می تواند برای داشتن یک یا چند برند اقدام کند. البته تمامی این برندها باید در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت برسند.
 • در صورتی که صاحب یک شرکت فوت کند، می توان سهام او را به شرکا منتقل نمود. در صورتی که با فوت صاحب برند ثبت شده امکان انتقال برند به شخص دیگری وجود ندارد.
 • پس از ثبت شرکت اداره مالیات برای صاحب شرکت مالیات و عوارض تعیین می نماید. در صورتی که پس از ایجاد لوگو و برند مالک علامت تجاری مشمول پرداخت مالیات نخواهد شد.

نکته: البته فراموش نکنید که برای ثبت برند و شرکت باید به سازمان کل ثبت شرکت ها مراجعه نمود و مدارک مورد نیاز ثبت برند و شرکت را به مسئولان مربوطه تحویل داد.

سوالات متداول

مدارک لازم برای ثبت لوگو و برند شامل:

شناسنامه و کارت ملی

کد پستی

آدرس

تصویر لوگو

عکس جواز

.

نکته قابل توجه برای ثبت برند، تکراری نبودن نام انتخابی برند است. برندهای تکراری ثبت نمی شوند.

به طور کلی مدت اعتبار برندها 10 سال است. پس از این 10 سال نیاز به تمدید برند الزامی می باشد. در غیر این صورت اگر برند خودتان را تمدید نکنید چناچه شخص دیگری اقدام به ثبت برند شما نماید، برند به نام آن ها ثبت می شود.

فرایند ایجاد برند نیاز به دانش و آگاهی کامل دارد در غیر این صورت می تواند بسیار طولانی و زمان بر باشد. مجموعه ثبت نیکان ثبت برند را در کمتر از 30 روز انجام می دهند. مشاورین ما با داشتن تجربه و دانش کافی در سریعترین زمان ممکن فرایند ثبت برند و شرکت را انجام می دهند.